You need to enable JavaScript to run this app.

Ana içeriğe geç

C# Form Application Kayan Başlık Yazısı

C# Form Application Kayan Başlık Yazısı

Yönetici
C# Form Application Kayan Başlık Yazısı
Bazı durumlar da açmış olduğumuz formlara eklediğimiz başlık boyutuna göre uzun kalabiliyor ve taşmalar olabiliyor. Tabi bu Fixed durumlarda daha çok rastlanabilir.
Genişliği düşük bir applicationda sık sık rastlanabilir. Bu durumu kurtarmak için başlık yazımızın slide bir yazı olup tüm harflerinin kullanıcıya sunulması sağlanabilir.
Aynı zamanda görsel olarakta daha çok dikkat çekici. Küçültülmüş olan uygulamada görev çubuğunda cursorumuzu üzerine getirdiğimizde dahi başlık yazımız kaymaya devam ediyor. Her iki türlü de bize daha efektif bir şey sunuyor.
Yapılması gereken şey çok basit.
Formumuza 1 adet Timer ekliyoruz. Timer interval kısmı tamamen size kalmış. Yazımızın kayma hızını siz ayarlayabilirsiniz. 
Eklediğimiz Timer'a çift tıkladığımızda timer_tick kısmı açılacaktır. 


Kod:
        private void KodlukNetTimer_Tick(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Text = this.Text.Substring(1) + this.Text.Substring(0, 1);
        //Siz yalnızca bu kısmı ekleyin tick metodu benim formuma ait.
        }
Tick kısmını hallettikten sonra formunuzun event kısmında bulunan Load metodunu açabilir ya da form ekranında arka plana 2 kez tıkladığınızda sizi Load metodu içersine yönlendirecektir. Dikkat edin formunuzun üzerinde bulunan herhangi bir nesneye çift tıklamış olursanız o nesneye ait metot içerisine yönlendirilirsiniz.


Kod:
        private void KodlukNet_Load(object sender, EventArgs e)
        {
            this.Text = " KODLUK.NET - MURODERLERBANA ";
            KodlukNetTimer.Enabled = true; 
        //KodlukNetTimer benim timer id'm olduğundan orayı kendi timer id'nize göre değiştirin.
    }
Hepsi bu kadar. 3 Satırlık koddan ibaret.  Gülmek
[-]
Bunu beğenenler:
   ATASVN, SafakB

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Kodluk sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.